21.9.2021 08:00
SKAL ry

SKAL laskee raskasta liikennettä ympäri maata

Suomen Kuljetus ja Logistiikka ry (SKAL) kerää liikenteenlaskennalla tietoa ulkomaisen raskaan liikenteen osuudesta Suomen teillä. Vuorokauden kestävä laskenta suoritetaan 22.9. – 23.9. kymmenessä eri mittauspisteessä.

Laskenta järjestetään 22.9. - 23.9. kello 12:sta kello 12:aan. Laskentapisteet sijaitsevat Raisiossa, Huittisissa, Hämeenkyrössä, Jyväskylän Kanavuoressa, Iissä, Juvalla, Tohmajärven Onkamossa, Hollolan Hämeenkoskella, Pellossa ja Tammisaaressa.

SKAL:n vuorokauden laskentajaksolla kokoama tieto auttaa tekemään vaikutusarvioita esimerkiksi raskaan liikenteen tiemaksujen tuotoista. Laskennan tulokset kertovat myös alueellista tietoa ulkomaisen kuljetuskaluston osuuksista liikennevirrasta.

Edellisen kerran SKAL on suorittanut liikennelaskennan vuonna 2017. Aiemmissa laskennoissa 2010-luvulla on havaittu, että kuljetuskalusto Suomen teillä on kansainvälistynyt tasaisesti. Esimerkiksi vuoden 2017 laskennassa lähes joka kymmenes raskaan tavaraliikenteen ajoneuvo oli ulkomaalainen.

SKAL tiedottaa liikenteenlaskennan tuloksista 23.9. klo 15 mennessä. Tiedotusvälineiden edustajat ovat tervetulleita seuraamaan laskentaa. Laskentapisteille on mahdollista sopia asiantuntijahaastatteluja.

Lisätiedot:
Petri Murto, johtaja, petri.murto@skal.fi,  040 762 2140
Antti Pulkkinen, viestinnän asiantuntija, antti.pulkkinen@skal.fi, 050 525 9980 (viestintä ja yhteydet laskentapisteisiin)

Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry on maanteiden tavaraliikenteen ja logistisia palveluja tarjoavien yritysten edunvalvontajärjestö. Järjestön jäsenistöön kuuluu noin 4 400 kuljetusyritystä ympäri Suomea. www.skal.fi; @SKALry

Alueellisten laskentapisteiden yhteystiedot

Tero Siitonen, tero.siitonen@skal.fi, 040 8600 901

  • E18 Raisio
  • VT2 Huittinen

Pia Vuori, pia.vuori@skal.fi, 040 747 4462

  • VT3 Hämeenkyrö
  • VT 12 (Hämeenkoskella Koskikartanon P-alue)

Heikki Lappalainen, heikki.lappalainen@skal.fi, 09 478 99 440

  • Kanavuori VT4/VT9 liikenneympyrä
  • VT5 Juva
  • VT6 Onkamo (VT6 ja VT9 risteys)

Taavi Heikkinen, taavi.heikkinen@skal.fi, 0400 282 785

  • VT4 Ii
  • VT 21 Pello

Mikko Voutilainen, mikko.voutilainen@skal.fi, 040 5177 133

  • VT 25 Vesterby, Tammisaari (Raasepori)

Yhteistyössä jäsentemme hyväksi: