Kummiyrittäjät

Suuri osa kansanedustajien kummiyrittäjistä kaudelle 2019–2023 on nimetty. Alueyhdistykset huolehtivat pääsääntöisesti kummiyrittäjien nimeämisestä.

Uudenmaan vaalipiiri

Kansanedustajat ja kummit 2019–2023

 

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Adlercreutz, Anders RKP Sten-Eric Sjöberg
Al-Tae, Hussein SDP  
Blomqvist, Thomas RKP Hans Rajalin
Elo, Tiina Vihreät  
Guzenina, Maria SDP Kim Heino
Harakka, Timo SDP  
Harkimo, Harry Liike Nyt Jan Ingman
Hopsu, Inka Vihreät Jari Lindroos
Hyrkkö, Saara Vihreät  
Juvonen, Arja Perussuomalaiset  
Kaikkonen, Antti Keskusta  
Kauma, Pia Kokoomus  
Keto-Huovinen, Pihla Kokoomus Antti Koivisto
Kiljunen, Kimmo SDP  
Koponen, Ari Perussuomalaiset Minna Jokinen
Koponen, Noora Vihreät  
Kvarnström, Johan SDP Kim Lindholm
Laiho, Mia Kokoomus  
Laukkanen, Antero KD  
Lepomäki, Elina Kokoomus Jarmo Haapanen
Lindtman, Antti SDP Kai Mäkelä
Lohikoski, Pia Vasemmistoliitto Patrik Björkman
Meri, Leena Perussuomalaiset Jari Hartzell
Multala, Sari Kokoomus Jari Lindroos
Mykkänen, Kai Kokoomus Jukka Horkka
Niikko, Mika Perussuomalaiset Pekka Vähäsarja
Petelius, Pirkka-Pekka Vihreät  
Purra, Riikka Perussuomalaiset Harri Sandell
Rehn-Kivi, Veronica RKP  
Rinne, Antti SDP  
Saramo, Jussi Vasemmistoliitto  
Sjöblom, Ruut Kokoomus Marko Järvimäki
Slunga-Poutsalo, Riikka Perussuomalaiset Mika Sundell
Tolvanen, Kari Kokoomus  
Vanhanen, Matti Keskusta Timo Immonen
Vestman, Heikki Kokoomus Jukka Peltola

Lisätiedot ja kummiyrittäjien yhteystiedot

Mikko Voutilainen, toimitusjohtaja, Etelä-Suomen Kuljetusyrittäjät ry
mikko.voutilainen@skal.fi

Helsingin vaalipiiri

Kansanedustajat ja kummit 2019–2023

 

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Alanko-Kahiluoto, Outi Vihreät Rami Sipilä
Arhinmäki, Paavo Vasemmistoliitto  
Biaudet, Eva RKP Seppo Laurila
Haatainen, Tuula SDP Pasi Kaikkonen
Haavisto, Pekka Vihreät Jari Silvola
Halla-aho, Jussi Perussuomalaiset  
Harjanne, Atte Vihreät  
Heinäluoma, Eveliina SDP  
Holopainen, Mari Vihreät  
Honkasalo, Veronika Vasemmistoliitto  
Kari, Emma Vihreät Rainer Jernmark
Packlén, Tom Perussuomalaiset Jari Rasi
Pelkonen, Jaana Kokoomus Kalle Karttunen
Raatikainen, Mika Perussuomalaiset Seppo Laurila
Rantanen, Mari Perussuomalaiset  
Rehn Olli Keskusta Ville / Jari Mantila
Rydman Wille Kokoomus Markku Tuppuri
Sarkomaa Sari Kokoomus Timo Vuori
Tuomioja Erkki SDP Eero Hakala
Vartiainen Juhana Kokoomus Juha Vannesluoma
Zyskowicz Ben Kokoomus Juha Vannesluoma

Lisätiedot ja kummiyrittäjien yhteystiedot

Jaakko Pajula, toimitusjohtaja, Helsingin Seudun Kuljetusyrittäjät ry
jaakko.pajula@skal.fi

Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Kansanedustajat ja kummit 2019–2023

 

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Eerola Juho Perussuomalaiset Teemu Laakkonen
Holopainen Hanna Vihreät  
Häkkänen Antti Kokoomus Jussi Kokkonen
Järvinen Heli Vihreät Arttu Kettunen
Kaunisto Ville Kokoomus Seppo Vuorinen
Kiljunen Anneli SDP Kari Noroaho
Kopra Jukka Kokoomus  
Kosonen Hanna Keskusta Arto Löppönen
Kymäläinen Suna SDP Sami Vertanen
Laakso Sheikki Perussuomalaiset Mikko Räsänen
Leppä Jari Keskus Kari Luukkainen
Malm Niina SDP Matti Jaatinen
Mäkelä Jani Perussuomalaiset  
Paatero Sirpa SDP Matti Kekarainen
Torniainen Ari Keskusta  
Turtiainen Ano Perussuomalaiset  
Werning Paula SDP Tomi Roimola

Lisätiedot ja kummiyrittäjien yhteystiedot

Eeva-Maija Koponen, toimitusjohtaja,  Kaakkois-Suomen Kuljetusyrittäjät ry
eeva-maija.koponen@skal.fi

Varsinais-Suomen ja Satakunnan vaalipiiri

Kansanedustajat ja kummit 2019–2023

Varsinais-Suomen vaalipiiri

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Andersson Li Vasemmistoliitto Janne Numminen
Berqvist Sandra RKP Tomi Fredriksson
Elomaa Ritva Perussuomalaiset Tero Koskelainen
Eloranta Eeva-Johanna SDP Pertti Ahlman
Junnila Vilhelm Perussuomalaiset Isto Virtanen
Kanerva Ilkka Kokoomus Mika Laurén
Kiviranta Esko Keskusta Petri Nurminen
Lindén Aki SDP Ville Sautila
Lundén Mikko Perussuomalaiset Ralf Hellsberg
Orpo Petteri Kokoomus Jorma Siipola

Saarikko Annika
(vanhempainvapaalla)

Keskusta Sami Siipola
Sirén Saara-Sofia Kokoomus Esa Kielo
Taimela Katja SDP Pasi Oranta
Tavio Ville Perussuomalaiset Sami Mäkinen
Virolainen Anne-Mari Kokoomus Timo Hyypiä
Virta, Sofia Vihreät Pekka Haapamäki
Yrttiaho Johannes Vasemmistoliitto Päivi Sjöblom-Piira

Satakunnan vaalipiiri

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Huru Petri Perussuomalaiset Hannu Kangas
Kalli Eeva Keskusta Taina Hirvelä
Kiuru Krista SDP Timo Villman
Koskela Jari Perussuomalaiset Petri Hämäläinen
Marttinen Matias Kokoomus Rami Riikilä
Myllykoski Jari Vasemmistoliitto Olavi Jokela
Salonen Kristiina SDP Mikko Kuusisto
Viljanen Heidi SDP Jouko Rantanen

Ahvenanmaan vaalipiiri

Löfström Mats Ålands Samling  

Lisätiedot ja kummiyrittäjien yhteystiedot

Tero Siitonen, toimitusjohtaja, Länsi-Suomen Kuljetusyrittäjät ry
tero.siitonen@skal.fi

Hämeen ja Pirkanmaan vaalipiirit

Kansanedustajat ja kummit 2019–2023

 

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Asell, Marko SDP Juha Salo, Kirsi Salo 
Filatov, Tarja SDP Raili Vuorinen 
Grahn-Laasonen, Sanni Kokoomus Pekka Valtonen 
Gustafsson, Jukka SDP Jarmo Kivistö 
Hassi Satu, Vihreät Timo Nieminen 
Heinonen, Timo Kokoomus Petri Tarkkala, Pasi Mustajoki 
Ikonen, Anna-Kaisa Kokoomus Mika Salo 
Jokinen, Kalle Kokoomus Heikki Väkiparta 
Kari, Mika SDP Markku Markku
Kemppi, Hilkka Keskusta Markku Toivola 
Kiuru, Pauli Kokoomus Pasi Saarinen, Kaj Sulinko
Kontula, Anna Vasemmistoliitto Matti Torkell 
Koskinen, Johannes SDP Annimari Rinne, Juha Rinne, Raili Vuorinen, Mira Röynä
Lehto, Rami   Perussuomalaiset Lars Skofelt
Marin, Sanna SDP Mika Salo, Tero Moukola
Niemi, Veijo                Perussuomalaiset Pasi Ruokostenpohja 
Nurminen, Ilmari SDP Olli-Pekka Jalonen
Ovaska, Jouni Keskusta Matti Torkell 
Pekonen, Aino-Kaisa Vasemmistoliitto Jouni Mäkinen 
Pirttilahti, Arto Keskusta Asko Ritaranta 
Puisto, Sakari Perussuomalaiset Harri Sunila 
Ranne, Lulu Perussuomalaiset Tero Vihmalaakso
Ronkainen, Jari Perussuomalaiset Marko Mikkola 
Räsänen, Päivi Kristillisdemokraatit Risto Rajala 
Satonen, Arto Kokoomus Jorma Niemi, Heikki Haapanen
Savio, Sami Perussuomalaiset Jussi Järvinen 
Skinnari, Ville SDP Markku Toivola
Soinikoski, Mirka Vihreät Janne Salomaa 
Suomela, Iiris Vihreät Antero Mansoniemi, Tero Moukola
Tanus, Sari Kristillisdemokraatit Virpi Pohjola
Vallin, Veikko Perussuomalaiset Heikki Nieminen
Viitanen, Pia SDP Jyrki Tamminen
Vikman, Sofia Kokoomus Alanen Kalle, Vuorinen Janne

Lisätiedot ja kummiyrittäjien yhteystiedot

Pia Vuori, toimitusjohtaja, Sisä-Suomen Kuljetusyrittäjät ry
pia.vuori@skal.fi

Savo-Karjalan vaalipiiri

Kansanedustajat ja kummit 2019–2023

 

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Antikainen, Sanna Perussuomalaiset  
Eestilä, Markku Kokoomus Jukka Hyvönen
Eskelinen, Seppo SDP  
Essayah Sari KD Sannamari Tervo, Sanne Tervo-Tukiainen
Heikkinen Hannakaisa Keskusta Tarja Säisä
Hoskonen Hannu Keskusta  
Huttunen, Hannu Keskusta  
Kilpi, Marko Kokoomus  
Mikkonen, Krista Vihreät Vesa Vipuveräjä
Mäkisalo-Ropponen, Merja SDP Jaana Karhu
Reijonen, Minna Perussuomalaiset  
Semi, Matti Vasemmistoliitto Seppo Holopainen
Vehviläinen, Anu Keskusta  
Wihonen, Jussi Perussuomalaiset  
Väätäinen, Tuula SDP  

Lisätiedot ja kummiyrittäjien yhteystiedot

Heikki Lappalainen, toiminnanjohtaja, SKAL Itä-Suomi ry
heikki.lappalainen@skal.fi

Keski-Suomen vaalipiiri

Kansanedustajat ja kummit 2019–2023

 

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Forsgrén, Belaynesh  Vihreät  
Hakkarainen, Teuvo Perussuomalaiset Flyktman, Mervi
Honkonen, Petri Keskusta Ylälehto, Jani
Kalmari, Anne Keskusta Pasanen, Eero
Kautto, Juho Vasemmistoliitto  
Kotiaho, Jouni Perussuomalaiset Jouni Bergroth
Könttä, Joonas Keskusta  
Mäkinen, Riitta SDP  
Rantanen, Piritta SDP  
Wallinheimo, Sinuhe Kokoomus Puikkonen, Hanna

Lisätiedot ja kummiyrittäjien yhteystiedot

Heikki Lappalainen, heikki.lappalainen@skal.fi
Jouni Bergroth, jouni.bergroth@skal.fi

Vaasan vaalipiiri

Kansanedustajat ja kummit 2019–2023

 

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Berg, Kim  SDP  
Henriksson, Anna-Maja   RKP Staffan Molander
Kivisaari, Pasi  Keskusta Eero Haapala
Kurvinen, Antti Keskusta Martti Ekola
Lintilä, Mika Keskusta Kim Huhta
Mäenpää, Juha Perussuomalaiset Rauno Heinonen
Mäkynen, Jukka Perussuomalaiset  
Norrback, Anders RKP Rasmus Sigg
Ollikainen, Mikko RKP Eero Haapala
Peltokangas, Mauri Perussuomalaiset Tommi Haukkala
Risikko, Paula Kokoomus Jarmo Nuottajärvi
Sankelo, Janne Kokoomus Jari Välikangas
Savola, Mikko Keskusta Jari Kestinmäki
Strand, Joakim RKP Petri Kuivamäki
Urpilainen, Jutta SDP Jani Huopana
Östman, Peter Kristillisdemokraatit Björn Sundqvist

Lisätiedot ja kummiyrittäjien yhteystiedot

Riikka Pakkala, toiminnanjohtaja, SKAL Pohjanmaa-Österbotten ry
riikka.pakkala@skal.fi

Oulun ja Lapin vaalipiirit

Kansanedustajat ja kummit 2019–2023

Oulu

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Aittakumpu, Pekka Keskusta Erkki Pitkänen
Heikkinen, Janne Kokoomus Juha Rahkola
Hänninen Katja Vasemmistoliitto  
Immonen, Olli Perussuomalaiset  
Kinnunen, Mikko Keskusta Jari Siekkinen
Kyllönen, Merja Vasemmistoliitto  
Mattila, Hanna-Leena Keskusta  
Piirainen, Raimo SDP Pekka Haapalainen
Pitko, Jenni Vihreät  
Pylväs Juha Keskusta Jarmo Nahkala
Rantakangas, Antti Keskusta Markku Juntunen
Sarkkinen, Hanna Vasemmistoliitto  
Simula, Jenna Perussuomalaiset  
Sipilä Juha Keskusta Kyösti Ketola
Talvitie Mari-Leena Kokoomus Hanna Kinnunen
Tuppurainen Tytti SDP  
Tynkkynen Sebastian Perussuomalaiset  
Vähämäki Ville Perussuomalaiset Mika Syrjäpalo

Lappi

Kansanedustaja Puolue Kummiyrittäjä
Autto, Heikki Kokoomus Jari Simula
Juuso, Kaisa Perussuomalaiset Hannu Uusitalo
Kulmuni, Katri Keskusta Raimo Pohjanen
Kärnä, Mikko Keskusta Juha-Pekka Mäntyvaara
Lohi, Markus Keskusta Mika Kunnari
Mustajärvi, Markus           Vasemmistoliitto Reijo Tolppanen
Ojala-Niemelä, Johanna SDP Matti Liimatta

Lisätiedot ja kummiyrittäjien yhteystiedot

Oulu:

Taavi Heikkinen, toiminnanjohtaja, SKAL Pohjois-Suomi ry
taavi.heikkinen@skal.fi

Lappi:

Kaija Jaatinen, aluepäällikkö, SKAL Pohjois-Suomi ry
kaija.jaatinen@skal.fi

In cooperation for our members: